What are you looking for?

Menu icon A hamburger menu icon Search icon A search icon Login icon A login icon Cart icon A cart icon Close icon A close icon Filter icon A filter icon Sort icon A sort icon Star icon A review star icon Arrow icon An arrow icon

Jaki Peeling Będzie Najlepszy dla Mojej Cery?

Taovital oferuje wyjątkowo bogatą selekcję peelingów kosmetycznych na bazie kwasów angielskiej firmy Forever Young UK.  Zdajemy sobie sprawę jednak, że dobór właściwego peelingu do indywidualnego rodzaju cery nie jest łatwy. Otrzymujemy wiele maili z zapytaniami: jaki peeling powinnam zastosować? Poniższy, krotki przewodnik po peelingach ma ten wybór ułatwić.

Profesjonalne peelingi kosmetyczne do użytku domowego dzielą się na dwie grupy: Alfa Hydroksy (AHA) i Beta Hydroksy (BHA). Wszystkie Kwasy AHA odznaczają się podobnymi właściwościami i dają podobne rezultaty. Jeśli chodzi o kwasy BHA to jedynie Kwas Salicylowy wykorzystywany jest w peelingach do użytku domowego. Najbardziej znanym kwasem z rodziny AHA jest Kwas Glikolowy. Kwasy AHA to kwasy na bazie wody, a BHA na bazie alkoholu. Mimo tego niektóre kwasy AHA są rozpuszczalne zarówno w wodzie jak i w alkoholu, dzięki czemu można je z powodzeniem łączyć z kwasami BHA, tworząc w ten sposób dwu-fazowy peeling, który zapewnia podwójne korzyści powstałe właśnie z połączenia różnych typów kwasu (AHA i BHA).

Dlatego też najlepsze rezultaty kuracji kwasami osiąga się dobierając właściwy peeling do indywidualnego rodzaju cery, biorąc pod uwagę także inne problemy skórne danej osoby, które powinny być wskazówką przy wyborze odpowiedniego peelingu. 

Peelingi Alfa Hydroksy  

Kwas Glikolowy - do Cery Normalnej
Kwas Mlekowy - do Cery Wrażliwej, także Naczynkowej (ale w małym stężeniu)

Kwas Migdałowy - do Cery z Przebarwieniami, Nadmierną Pigmentacją, Plamami

Peelingi Beta Hydroksy

Kwas Salicylowy - do Cery Tłustej, Mieszanej i/lub skłonnej do trądziku, wyprysków

Peelingi Mieszane (z połączenia dwóch różnych kwasów). Ponieważ peelingi mieszane wymagają połączenia kwasu salicylowego z kwasem AHA rozpuszczalnym w alkoholu, dlatego warto zwrócić  uwagę na fakt, że tak powstałe peelingi są najczęściej przeznaczone do cery tłustej / mieszanej. Dodając do peelingu mieszanego odpowiedni kwas z grupy AHA rozszerzamy jego zakres działania, tak by dodatkowo leczył inne niepokojące problem skórne. A więc:

Peeling Salicylowy Mlekowy – przeznaczony jest dla osób o cerze skłonnej do trądziku, wyprysków, cery łatwo się podrażnia i jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne

Peeling Salicylowy Migdałowy – do cery trądzikowej, skłonnej do wyprysków, na której można dostrzec przebarwienia lub nadmierną pigmentację.   

Po dobraniu właściwego peelingu do indywidualnej cery należy zastanowić się jakie stężenie kwasu powinnam zastosować? 

Stężeń peelingow z kwasów AHA I BHA (włączając do tego peelingi mieszane) nie można oceniać tak samo. Peelingi BHA czyli na bazie alkoholu są 2 razy silniejsze od peelingow na bazie wody. Tak wiec 40% peeling z Kwasu Glikolowego równa się mniej więcej 20% stężeniu peelingu z Kwasu Salicylowego.
Ważne aby mieć to na uwadze przy wyborze odpowiedniego peelingu.


Dla osób, które stosują kwasy po raz pierwszy polecamy kwas peeling AHA o 20% i 30% stężeniu (Glikolowy lub Mlekowy) lub 10% kwas peeling Salicylowy lub Salicylowy Mieszany. Jeśli po wykonaniu zabiegu twoja skora dobrze toleruje zastosowany peeling (rzadko się zdarza by cera nie tolerowała łagodniejszych peelingow), wtedy z powodzeniem można zastosować mocniejsze stężenie kwasu (o jeden poziom wyżej) w następnym cyklu zabiegów / kuracji kwasami. A więc z 20% / 30% stężenia peelingu AHA można przejść na 40% peeling AHA. Lub z 10% roztworu Kwasu Salicylowego lub Salicylowego Mieszanego przejść na kurację 15% lub 20% peelingiem.

Typowe problemy skórne i zalecane do nich peelingi:

Cera Mieszana przechodząca w Cerę Tłustą w strefie T, czyli czoło, nos i broda – 5% Kwas Salicylowy do codziennego stosowania lub 10% roztwór Kwasu Salicylowego 1 lub 2 razy w tygodniu.

Keratosis Pilaris (grudki pod skórą na twarzy i ciele) 10% Kwas Salicylowy do stosowania 2 razy w tygodniu na miejsca zmienione, najlepiej odpowiednimi wacikami do eksfoliacji. (złuszczania). 

Cera z przebarwieniami, nadmierną pigmentacją – 15% Kwas Salicylowy Migdałowy do Cery Tłustej lub 15% Kwas Migdałowy Jabłkowy Cera Normalna do Sucha. Stosować 1 raz w tygodniu.
Szara, matowa Cera, bez innych wyraźnych zmian / problemów – 5% TONIK Migdałowo Jabłkowy lub 5% TONIK Glikolowo / Mlekowy do codziennego stosowania

Szara, matowa Cera z niewielką pigmentacją  - 5% TONIK Migdałowy Jabłkowy do codziennego stosowania lub 10% peeling Migdałowo Jabłkowy 2 razy w tygodniu.

Milia (twarde biale grudki pod skórą) – 10% Kwas Salicylowy do stosowania na twarzy, 5% stężenie jeśli grudki znajdują się bezpośrednio na delikatnej skórze pod oczami. 

Złuszczanie – eksfoliacja cery (by zmniejszyć płytkie blizny po trądziku). Wybór peelingu w zależności od rodzaju cery (według instrukcji powyżej) ale zalecamy zastosować silniejsze stężenie. Przynajmniej 30% Kwas Glikolowy lub Mlekowy, 20% Kwas Salicylowy lub Salicylowy Mieszany.

Złuszczanie  2 – eksfoliacja cery (u osób z wyraźniejszymi śladami, bliznami po trądziku), zalecamy 40% lub 50% roztwór Kwasu Glikolowego albo 30% Kwas Salicylowy Mlekowy peeling mieszany. Proszę stosować tylko i wyłącznie w przypadku wcześniejszego korzystania z kuracji kwasami.

Pobudzenie produkcji Kolagenu / Redukcja Zmarszczek
Wszystkie peelingi bez względu na stężenie pobudzą procesy regeneracji skóry i zwiększą produkcję kolagenu. Jednakże aby osiągnąć optymalne rezultaty zachęcamy do stosowania kremów pobudzających procesy odnowy kolagenu. Wiele kremów FOREVER YOUNG zawiera w swoim składzie stymulujące wytwarzanie kolagenu peptydy (miedzy innymi Matrixyl etc), jak i kremy, które dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych (chodzi głównie o kremy zawierające amino kwasy) niezbędnych do produkcji kolagenu.

Czego mogę oczekiwać po domowych zabiegach kwasami:

Peelingi domowe (dostępne na naszych aukcjach) uważane są za bezpieczne do stosowania w warunkach domowych, ponieważ ich działanie jest wyraźnie łagodniejsze niż peelingów stosowanych w gabinetach chirurgicznych. Tych drugich używa się w trakcie jednorazowego zabiegu, który ma na celu radykalne usuniecie naskórka (co wiąże się z 2 tygodniowym pobytem w domu, by skóra mogła się odnowić i zregenerować). Peelingi domowe wymagają kilkukrotnej aplikacji – najlepiej od 6 do 10 zabiegów – by przynieść oczekiwane rezultaty. Jedakże już od pierwszego zastosowania cera będzie delikatniejsza i gładsza. Proszę jednak pamiętać, że wyraźniejsza poprawa kondycji skóry będzie wymagała kilku zabiegów, ale za to dzięki swojej ‘łagodności’ peelingi domowe nie wymagają długiej regeneracji i w 1 godzinę lub 2 po ich zastosowaniu, jeśli nawet pojawi się jakieś zaczerwienienie to zniknie bez większego problemu, a kondycja skóry szybko się stabilizuje. Być może będzie widać, że dana osoba przechodzi kurację złuszczającą. Jednakże skóra jako taka nie będzie ‘schodzić’, bo peelingi domowe złuszczają jedynie cienką warstwę zewnętrzną komórek naskórka. Jeśli już, to będzie można dostrzec jedynie lekkie złuszczenie naskórka, podobne do łuszczenia mocniej opalonej skóry twarzy.

Zdarzyć się może, że po pierwszym zastosowaniu nie dostrzeżecie różnicy, proszę mieć jednak na uwadze, że domowy peeling radykalnie nie odmieni wyglądu cery w 24 godziny po jego zastosowaniu – wymaga to czasu. Gwarantujemy,  że rezultaty będzie widać, prosimy tylko o trochę cierpliwości.